Carson Country scholarship winners announced

American Association of University Women: Erin Reitnauer

Bently Nevada Engineering: Greg O'Neil

Bordewich/T.R. Garrett Memorial Scholarship: Cassie Kastens

Dick Stoddard Memorial Scholarship: Joe Lynn, Ryan Costella

Capital/AYSO Soccer Club Scholarship: Toby Steele, Claire Jaquette, Jamie Calvo, Carrie Stair, Ben Fleming, Kali Richey, Pam Williams

Carson City Republican Women's Club Scholarship: Kristen Gammell, Gina Pellant

Carson City Rotary Club Scholarships: Sarah Brundle, Sarah Buck, Abbey Gardner, Dawn Haddan, Kathy Hanselman, Ann Libby, Vicki Parsons, Shannon Pistone, Nick Reinhardt, Erin Reitnauer, Arlo Schenk, Jamie Schulenberg, Carrie Stair, Brooke Yerke

Carson-Douglas-Lyon-Tahoe Board of Realtors: Ryan Costella

Carson High School Chapter/National Honor Society; Vicki Parsons, Heather Tennant

Carson-Tahoe Hospital: Adam Heinz, Sarah Buck

Daughters of the American Revolution Good Citizenship Medal: Ehren Miller

Delta Kappa Gamma Scholarship: John Chirila, Kali Rickey

Dennis Smith Memorial Scholarship: Misti Kimball

Dr. Gedney Science Award: Jennifer Turner

Edith Milo/Carson City Retired Teachers Association: Brandi Cotroneo

Friends of Merry Bayer Scholarship: Carrie Stair

Garth S. and Joan M. Richards Scholarships: Jeremy Leatham, Carrie Stair

Jason and Jordan Marshall Memorial Scholarship: Joe Lynn, Allison Shell

John and Grace Nauman Foundation Scholarship: Tracey Fichtner, Victoria Parsons, Nathan Berger, Heather Tucker

Long's Drug Stores 2000 Educational Grant: Joe Lynn

Mac Wilson Football & Spirit Leader Scholarships: Jeremy Leatham, Kyle Troescher, Ben Locke, Branden Lamborn, Brandi Cotroneo

Marilyn-Elaine/Kiwanis Scholarships: Misti Kimbal, Jeremy Leatham, James Hamtak, Ben Fleming, Sarah Buck, Vicki Parsons

Mark S. Miller Memorial Scholarship: Janelle Litz

Natives and Newcomers Community Service Scholarship: Ben Fleming

Nevada Classified School Employees Association Chapter 4 Scholarship: Vicki Parsons, Adam Heinz

Northern Nevada Beauty Academy: Angelina Pettengill, Letitia Evans, Michele Nolan

Richard Thoreson Memorial Scholarship: Ben Johnson

Robert Bugajski Memorial Scholarship: Marcella Garcia

Robert C. Byrd Scholarship: Davina Carter, Dawn Hadden, Nicholas Johnson

Robert Z. Hawkins Foundation Scholarships: Tara Cinani, Quinn Fronapfel

Silver Sage PTA Young Citizen of the Year Scholarships: Vicki Parsons

Sons and Daughters or Erin Scholarship: Nick Reinhardt

Special recognition:

Greg Anastassatos, AHEPA Scholarship

Jessica Borda, University of Evansville, Indiana Technical Theatre Scholarship

Heather Carlquist, AmeriCorps Education Award

Davina Carter, Colorado State University WUE Scholarship

Amber Cleveland, University of Nebraska Food Science and Technology Department Scholarship

Ryan Collier, Ormsby County Education Association Scholarship

Kevin Cote, New Life Bakery Scholarship, Santa Clara University Scholarship, Sierra Pacific BADM Scholarship

Timothy Crowley, University of Idaho Scholarship

Rebecca DeWitt, Otto Hugh Scholarship

Eric Dyer, Project 21 Scholarship

Lissell FitzHenry, John Ascuaga's Nugget Scholarship

Quinn Fronapfel, University of Oregon Dean's Academic Scholarship

Ivan Gantan, Chaminade of Honolulu Regent Scholarship

B.G. Graber, Project 21 Scholarship

Dawn Haddan, University of California, Davis National Merit Scholarship

James Hamtak, University of Puget Sound Deal Scholarship; Montana State University WUE Scholarship

Kristina Hanson, VMI Army ROTC Scholarship, Baldwin Scholarship, Virginia Corp. of Cadets Scholarship, Captain Alden Partridge Scholarship, Intermediate Valley Scholarship, Regent's Incentive Scholarship, Virginia Women's Institute for Leadership Scholarship

Julie Hardt, University of Georgia Swimming Scholarship, University of Georgia Charter Scholarship, University of Georgia Regents Scholarship

Karalyn Heath, Granite Construction Company Scholarship

Claire Jaquette, Arizona State University Sun Devil Scholarship, Oregon State University WUE Scholarship

Katie Jeanjaquet, University of Denver Federal College Scholarship, University of Denver Provost's Scholarship, University of Denver Educational Scholarship, University of Denver Residence Hall Scholarship, University of Puget Sound Scholarship, Seattle University Scholarship

Benjamin Johnson, University of Montana WUE Scholarship

Jeff Johnson, Oregon State University WUE Scholarship

Gerrad Jones, Truman State University Presidents' Leadership Scholarship

Kellie Karasek, Spokane Falls Community College Soccer Scholarship, Spokane Falls Community College Softball Scholarship

David Kilpatrick, Project 21 Scholarship

Jeremy Leatham, Brigham Young University Scholarship

Ann Libby, Fresno Pacific University Presidents Scholarship, Fresno Pacific University Drama Scholarship, Fresno Pacific University Academic Scholarship, Fresno Pacific University Leadership Award

Gina Lico, KCBN Scholarship

Joseph Lynn, Target All-Around Scholarship, Gonzaga University Scholarship, Smith's Personal Best Scholarship, Greater Nevada Credit Union Scholarship

Cheoree McIntosh, UNR Savitt Family Scholarship

Amanda McNatt, United Methodist Women Educational Scholarship

Ehren Miller, UNR Army ROTC Scholarship, Norwich University Army ROTC Scholarship, Carson City Chapter TROA Scholarship

Carie Ostrander, Boys & Girls Club Scholarship

Vicki Parsons, Bobby Sox Softball Scholarship

Matt Richardson, Vivian K. Billick Memorial Scholarship

Kali Richey, Soroptimist Scholarship

Arlo Schrenk, Hallmark Institute of Photography Scholarship

Leslie Sei, UNR Music Scholarship

Daniel J. Smith, DeVry Fremont Dean's Scholarship

Carrie Stair, Soroptimist Youth Citizenship Award, Target Scholarship, Elks Lodge Scholarship, Arizona Sate Sun Devil Scholarship, NAHAS Scholarship, Smith's Personal Best Scholarship

Bridgit Taylor, Santa Clara University Dean's Scholarship, University of Oregon Dean's Scholarship

Jennifer Turner, Northern Arizona University National Merit Scholarship

Jennifer Wells, Barringere Music Scholarship

Jaime White, Oregon State University Grant-In-Aid

Joanna Wiley, Pt. Loma Nazarene University Music Scholarship, Nevada Junior Miss First Runner Up

Pam Williams, Soroptimist Scholarship, Ormsby County Education Association Scholarship, Colorado State University Academic Achievement Award, Oregon State University WUI Scholarship, Oregon State Provost's Scholarship

Nicholas Zimmerman, Arizona State University Sun Devil Scholarship

University of Nevada, Reno, Scholarship program: Sarah Buck, Kevin Cote, Timothy Crowley, Caylen Dakin,Jennifer Dana, Joy Durham, James Dyer, Dawn Haddan, James Hamtak, Kathryn Hanselman, Karalyn Heath, Misti Kimball, Evan McQuirk, Ehren Miller, Carie Ostrander, Jina Padilla, Benjamin Pesis, Kyle Rothchild, Monirath Saly, Jamie Schulenberg, Carrie Stair, Roby Steele, Kyle Troescher, Lucy Wong, Nancy Wong

U.S. Military Academy Appointment: Ehren Miller

Woodrow Loftin Foundation Scholarships: Jamie Schulenberg, Steven Justin Ellis, Heather Tennant, Amanda Helderman, April Jones, Chelene Larson, Lindsey Lebalch, Janelle Litz, Mike Schreiner, Elisabeth Williams, Derrek Pendergraft, Leslie Sei, Lori Ventura, Brooke Yerke, Jennifer Zehring, David Zink

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment